Mgr. Jiří Mihola Ph.D.

Jiří

Ročník 2014

Mgr. Jiří Mihola Ph.D.
předseda Poslaneckého klubu KDU-ČSL, poslanec PS PČR

Představení

Předseda poslaneckého klubu KDU ČSL. Jiří Mihola se dlouhodobě věnuje problematice dětí, rodiny, sociální oblasti. V současnosti vede školskou komisi KDU ČSL. Byl to on, kdo měl hlavní podíl na přesvědčení poslanecké sněmovny zevnitř, že regulace, zavedená zákonem o dětských skupinách je chybná. Že předkladatelé nedomysleli, kolika subjektů se zákon dotýká. Měl obavu o unikátní volnočasové aktivity s předškolními dětmi, které, z vůle rodičů a dobrovolníků probíhají v organizacích dětí a mládeže, stejně tak nevěřil nepodloženým slibům, že lesní školky je možné obratem začlenit do systému formálního vzdělávání, tedy školského rejstříku.

Pokud by KDU ČSL podpořila prezidentské veto zákona o dětských skupinách na konci jeho legislativního procesu, zákon by padl, což mohlo oslabit koalici. Pan poslanec se pustil na tenký led. Inicializoval koaliční dohodu o podoře zákona v problematickém znění a jeho okamžitou následnou novelizaci. Tento postup mu vynesl skřípění zubů u některých koaličních poslanců a posměšky z řad opozice. Musel ustát i populistickou pohádku o tom, jak si pan Mihola jde kupovat hodinky, které nemají jednu ručičku, vyprávěnou na schůzi sněmovny panem poslancem Kalouskem.

V současné době pan poslanec Mihola předkládá kompromisní novelu, dle dohody koaličního klubu, která zakotvuje dobrovolnou registraci poskytovatelů. Návrh již podepsalo 60 poslanců napříč poslaneckou sněmovnou. Projednávat by se měl ve zrychleném režimu na lednové schůzi poslanecké sněmovny.

Navrhovatelé